ТехноЛогика създаде система за военни подводни мисии по проект на Европейската комисия

Екип на ТехноЛогика създаде първата по рода си информационна система за организиране на военни подводни мисии, която успешно премина тестове на кораб на българските военноморски сили в присъствието на представители на съюзнически армии. Прототипът на системата е създаден в рамките на проекта  CUIIS (Информационна система за интервенции под вода), финансиран от Европейската комисия чрез  Европейската програма за промишлено развитие в областта на отбраната.

Благодарение на интуитивен интерфейс и сложна система за получаване на информация от различни устройства под и над водата, ръководителят на подводна мисия, разположен на борда на военен кораб, може да планира операцията предварително, да я ръководи и да анализира мисията след приключването й.

На фазата на планиране на карта може да се планират задачите на мисията (например обезвреждане на подводна мина), след което да бъде сформиран екип от водолази, които преминават задължителен медицински преглед, като данните от него се въвеждат също в системата. Водолазите разполагат с костюми, оборудвани със специални сензори, които измерват жизнените им показатели по време на мисията (пулс, кръвно налягане, дишане, температура) и дават информация за локацията им, както и с подводни таблети, по които получават указания как да се придвижват,  и с които могат да комуникират с кораба. Данните от водолазните сензори се предават на високотехнологични буйове на повърхността на морския басейн, които ги препращат в информационната система на ТехноЛогика. Подводната част на проекта е изградена от наши партньори, част от консорциума по проекта (България – Институт по отбрана, ТехноЛогика, Български военноморски сили, Висше военноморско училище, Институт за космически изследвания и технологии, Бианор, Waverest; Франция – Azoth, ECA, RTsys, Tech Plus, M3S; Италия – Dive Industries s.r.l. / Ratio Computers, DRASS; Дания – DAC, SDU; Румъния – METRA; Полша – Polish Naval Academy; Финландия – UWIS.)

Проектът позволява на военноморските сили да ръководят лесно подводни мисии на голямо разстояние, а същевременно военните медици могат да следят състоянието на водолазите и да провеждат ефективно тяхното възстановяване в барокамера срещу рисковете от декомпресия – т.нар. кесонна болест и артериална газова емболия, причинена от натрупването на азот в кръвоносните съдове.

Системата за подводни операции бе успешно демонстрирана на българския военен спасителен кораб „Протео“, на щанда на Европейската комисия на изложението „Евронавал“ в Париж, където присъства от представител на екипа на ТехноЛогика, както и на научна конференция на ГИС Алианс, посветена на Световния ден на Географските информационни системи (ГИС).