Редица фактори ускоряват пазарната реализация на нови технологични решения

Инвестициите в нови технологии са сред най-важните приоритети на ТехноЛогика, споделя изпълнителният ни директор Огнян Траянов пред списание “BGlobal”.

Областите, в които компанията се развива в последните години – използване на изкуствен интелект за анализ на сателитни изображения, киберзащита и програмиране на роботи, вече намират своята пазарна реализация, която бе ускорена и заради редица фактори. Пожарите и наводненията наложиха търсенето на по-добри решения за превенция и управление при кризи, а необходимостта от засилване на конкурентоспособността на земеделието наложи и приложението на наблюдението от околоземната орбита за прецизно планиране на разходите и добивите. Липсата на работна ръка е също фактор, който способства ударното навлизане на иновациите.

Първи клиенти работят и с Pix2Logica, софтуерната платформа за анализ на сателитни изображения с приложение в земеделието, в енергетиката, в екологията, в борбата с природните бедствия.

Траянов даде пример с успешния старт на системата за управление на производствените операции (MOM), разработена специално за нуждите на българските индустриални предприятия. Друг продукт, към който има увеличаващ се интерес, е HeRMeS eXpress – облачната версия за малки и средни предприятия на нашата наложила се от три десетилетия система за управление на човешките ресурси.

Какви са предизвикателствата пред ИТ бранша и българския бизнес – четете още в публикацията.

Огнян Траянов, собственик и изпълнителен директор на ТехноЛогика:

Очаквам значителен ръст на приходите ни в технологични области, в които инвестираме усилено в последните 6 години – използване на изкуствен интелект (AI) за анализ на сателитни изображения,киберзащита и програмиране на роботи. Инвестиции както в изграждане на капацитет, така и в усилия за култивиране и създаване на осъзната необходимост и търсене у клиенти.

Влизат във фаза на реализация и продуктите, които създадохме в последните години, и вече минаха фазата на пилотни внедрявания – система за управление на операциите в производството (MOM)облачна версия, насочена към малки и средни предприятия, на нашата наложила се вече на корпоративния пазар система за управление на човешките ресурси, софтуерна платформа за приложения с използване на сателитни изображения в земеделието, в енергетиката, в екологията, в борбата с природните бедствия.

За някои от тези инвестиции възникнаха фактори, ускоряващи пазарната им реализация – пожари, наводнения, липса на достъпна и качествена работна ръка при завишени изисквания към качество на произведеното, необходимост от укрепване на националната сигурност. Но върху бързата реализация на други инвестиции има и фактори с отрицателно въздействие.

По-голямата част от нашите повече от 700 клиенти от индустрията работят по поръчки от Западна Европа. Задаващата се там в края на 2019 г. рецесия бе изместена от пандемията и последвалата я щедрост на централните банки. Но днес рецесията вече е факт и това се отразява на състоянието на българските подизпълнители.

Малко от тях разглеждат периода с по-малко поръчки като време, подходящо за организационно и технологично развитие. А това би бил навременният отговор на предизвикателствата, свързани със стремежа на техните възложители за скъсяване на веригата на доставки (in-house, финансово стимулирана от държавата роботизация) и едновременно с това на значителното повишаване на цената на труда у нас. Подобно е влиянието и върху ИТ сектора, особено върху множеството аутсорсинг фирми.

Ускорената дигитална трансформация (в САЩ над 3 пъти), предизвикана от пандемията, както и инфлацията, която стимулира инвестиции в акции (с цел запазване стойността на парите), активизира пазара на придобивания на ИТ фирми на цени, които не отговарят на реалните им показатели. Този процес засегна и България. ИТ браншът прегря. Последва очакваното охлаждане.

Трансформации ще има – продажби, сливания, смяна на бизнес модела, но движени от различни причини. Националният план за възстановяване и устойчивост предвижда милиарди за дигитализация, дава надежди. Но носи и заплаха. Ако парите се усвоят (а не оползотворят) по непазарни механизми, а вътрешнополитическата нестабилност внася риск в тази посока, това ще има негативно въздействие върху ИТ бранша. Ще руши, а не подпомага развитието му А развитието на ИТ бранша е предпоставка и гаранция за задържане и повишаване на конкурентоспособността на всички сектори на икономиката.

Евтин труд за ишлеме нямаме, а и такъв все по-малко се търси. Новите технологии – AI, автоматизацията на бизнес процеси чрез софтуерни роботи (RPA), ще са решаващ инструмент за запазване на конкурентоспособността на финансово-застрахователните и ютилити фирмите.