Огнян Траянов, „ТехноЛогика“: Дигиталната трансформация не е само автоматизация чрез ИТ
Инвестирали сме и разполагаме с изключително богата палитра от допълващи се решения, имаме 16 бизнес линии, добавя изпълнителният директор на „ТехноЛогика“ в интервю за Digitalk.
Консултантските фирми са партньор, допринасящ за успеха и устойчивостта на процеса на дигитална трансформация. Те трябва да са независими от доставчиците на ИТ продукти и услуги, да са компетентни и обективни. Това сподели пред Digitalk Огнян Траянов, собственик и изпълнителен директор на „ТехноЛогика“. Той коментира опита на компанията по отношение на дигиталната трансформация на предприятията у нас.
България все още изостава по отношение на въвеждането на дигитални технологии. Според вашия опит в кои сектори у нас е необходима по-бърза дигитална трансформация?
Във всички. Като по-конкретен пример – производствените предприятия, които искат да останат във веригите на доставки, като поддоставчици на западни марки. Нивото на цифрова трансформация на възложителите налага императивни изисквания и интеграция с ИТ системите на поддоставчиците за осигуряване на бързина и гъвкавост, прецизност и надеждност.

Кои са най-големите предизвикателства, с които се сблъскват компании и държавни организации – липса на средства, необучен персонал, недоверие в сигурността на технологични решения…
И изброените, и много други. Едно съществено звено, което все още няма осезателно присъствие на българския пазар, са консултантски фирми, които да подпомагат и компенсират недостиг на вътрешен капацитет в някои от областите и фазите по пътя към дигиталната трансформация.
А те са много: разкриване на необходимостите и възможностите, формулиране на стратегията и плана, моделиране и оптимизиране на бизнес процесите, специфициране на проектите, изискванията, участие в избора и преговорите с доставчиците – ИТ фирми. А при реализация на проектите – тяхното управление, приемане на резултатите, анализ. Консултантските фирми са партньор, допринасящ за успеха и устойчивостта на процеса на дигитална трансформация. Те трябва да са независими от доставчиците на ИТ продукти и услуги, да са компетентни и обективни.
И тук стигаме до дилемата „кокошката или яйцето“. За да са независими, те трябва да имат стабилен бизнес, носещ достатъчно приходи, за да се издържат и развиват, да бъдат безкомпромисни. След толкова изминали години и плахи опити би трябвало да се заделят средства по програмите за дигитализация, с които да се стимулира създаването на пазар за такива консултантски услуги. Това би могло да бъде чрез определяне на консултант за конкретен бенефициент по програмата чрез конкурс.
Как решенията, които разработвате, подпомагат тази трансформация?
Дигиталната трансформация не е само автоматизация чрез ИТ. Съществена част от нея е трансформацията на бизнес модела чрез използване на ИТ. Инвестирали сме и разполагаме с изключително богата палитра от допълващи се решения. Имаме шестнадесет бизнес линии. Но още преди четвърт век разпознахме ползата и оттогава развиваме специализирано звено по моделиране (анализ и оптимизиране) на бизнес процесите.
Ето и един лесен за възприемане пример за трансформация на бизнес модела чрез ИТ. „Биомашиностроене“ АД специализира в проектирането и производството на технологично оборудване по поръчка за млекопреработвателната, хранително-вкусовата и фармацевтичната индустрия. В нея, както и в още над 700 български производствени фирми, подпомогнахме инженерния труд – проектиране, осигуряване на качество и повишаване на ефикасността чрез унификация.
Но стъпка към трансформация на бизнес модела бе постигната с реализираната от нашия екип система, която дава възможност на клиента чрез интерактивно общуване с нея да получи веднага конкретно предложение спрямо неговите изисквания. Това е друг начин на взаимоотношения с клиента, друг начин на правене на бизнес.
Защо е важно компаниите да разказват за своя опит от реализираните проекти в областта на дигиталната трансформация?
По този начин те показват пред клиенти и партньори не само иновативност, а и зрелост, надеждност, ниво на управленски умения. От друга страна, така мотивират и другите звена във веригата на доставки.
Кои технологии се очакват да повлияят върху по-бързата дигитална трансформация?
В днешно време: AI, RAG, RPA, IoT, IaC. И в бъдеще: knowledge representation and reasoning, квантови изчисления.