Защита на данните

Защитата на данни е ключова за всяка организация. За да бъде тя осигурена се използват различни решения на пазара. Целта на защитата е да се предотврати загубата на данни и да се осигури контрол на достъпа до тях. Стратегията е да се гарантира, че крайните потребители не могат умишлено да унищожат или откраднат данни. Тези решения припокриват до някъде функционалността на други системи за защита като например: системи за предотвратяване на проникването (Intrusion Prevention System); SIEM (Security Information and Event Management), системи за защита на крайните устройства и др.

Използването на системи за защита на данни значително нарасна през последните години. Според последни изследвания, към края на 2021 година, 91% от организациите ще имат имплементирани решения за защита на данни. За сравнение, през 2017 година само в 50% от организациите са били интегрирани такива решения.

Използват се два основни типа системи за защита на данни:

  • Специализирани – самостоятелно работещи решения, които имат изградена сложна логика, ориентирана единствено към защита на данни. Обикновено са скъпи, но са с разширена функционалност за ефективна защита на данни.
  • Интегрирани – по-базисни решения и работят заедно с други продукти за сигурност. Фокусирани са върху налагане на подходящи политики, чрез използване на вече внедрени в системата инструменти за защита.

Повечето системи за защита на данни използват блокиращи действия, като следят както входящите данни, така и достъпа до и изхода на вътрешните данни. Те използват алгоритми за машинно обучение и елементи на изкуствен интелект.